פורסם ב-

קייס: המדיה ריאליסטית לאואזיס אקולוגי בלב המדבר

קייס:  הדמיה תלת ממד יפה לנווה מדבר אקולוגי

סטאס קרופצקי

סטאס קרופצקי

בלוגר, צלם ,מייסד הסטודיו
Point Of View 360

תוכן עניינים

פרטים כללים

המזמין :אדריכל יהונתן בר
זמן הספקה: 20 ימי עסקים
כמות מבטים: 10

הקדמה קצרה ומתחילים...

איך יכול להראות נווה מדבר מודרני ונוח? במדבר עם היופי והעוצמה והנוף העתיק שלו, בית שאפשר להפוך לחלק מהמערכת האקולוגית המדברית כדי ליצר חוויה הרמונית.

היום אנו רוצים לספר לכם על פרויקט מדהים שהתמזל מזלנו לעבוד עליו, חלום רטוב של כל סטודיו להדמיות, ושמו Desert house # 4

את הפלא האדריכלי הזה תכנן האדריכל יהונתן בר, לקוח קבוע שלנו.
הנה למשל פרויקט קודם ומעניין שלו שגם עליו יצא לנו לעבוד.

באפריל 2020 קיבלנו  את הסקיצות הראשונות של הפרויקט העתידי ואת תיאורו. ברגע שראינו את הרפרנסים האלה נעתקה נשימתינו! רוצים לדעת למה? המשיכו לקרוא…

הקונספט

לפי האדריכל בבסיסו של התכנון עומד הרצון ליצור עבור הלקוח מפלט מדברי, מתוך הערצה לנוף קדמוני זה וההתפעלות מיופיו ועוצמתו. הכוונה היא להכות שורש, להיפתח אל המדבר ולהיטמע בו.
הבית נטוע עמוק בסביבתו ולומד מהמדבר במטרה ליצור סביבת מגורים נעימה ונוחה, תוך חיסכון אנרגטי, וכל זאת באזור המאופיין בתנאי אקלים מאתגרים מלכתחילה.
לצורך כך נארגים יחד שורה של פתרונות אדריכליים, עיצוביים והנדסיים. בין השאר נעשה שימוש בעקרונות תכנון סולאריים פאסיביים ועל פיהם תוכננו הצללה ואוורור טבעי אופטימליים, בהתאם למיקום הבית והעונות המשתנות. 
אגירת המים הנדירים באזור זה מתבצעת מהגגות, ומשם לגוף מים גדול בחצר פנימית. אוויר קר הנלכד מעל המים מצנן את שאר חלקי הבית.
כמו כן נעשה שימוש בעקרונות תכנון וחומרי בנייה המכוונים ליצירת מסה תרמית משמעותית – אלו מיועדים לאיזון טמפרטורת המבנה, יעילים במיוחד כאשר יש הפרש טמפרטורה גבוה בין היום ללילה ולכן אידיאלים לתפקודי מבנים באזורים מדבריים.

המטרה שלשמה נוצרו ההדמיות

האדריכל היה זקוק להדמיות אדריכליות פוטוריאליסטיות מעולות מכמה סיבות:

 1. צרכי המחשה ללקוחות. 
 2. צרכים תכנוניים – רוב ההחלטות התכנוניות והעיצוביות המרכזיות אמנם התקבלו בשלבים מוקדמים יותר, אך יחד עם זאת תוצאות הביניים לאורך יצירת ההדמיות תמכו החלטות לשינויים מסוימים בעיצוב. 
 3. יצירת חומרים שיווקיים עבור פורטפוליו , באתר האינטרנט וברשתות החברתיות.

רפרנסים וקישורים

תדריך הוא בסיס חשוב להצלחתו של כל פרויקט הדמייה אדריכלית בתלת-מימד. ככל שהמשימה מנוסח טוב יותר, כך קל יותר לוודא שאתה מקבל את התוצאה האופטימלית במהירות האפשרית. התדריך שקיבלנו מהאדריכל  היה ברמה הגבוהה ביותר. הוא כלל את כל הנתונים שיעזרו לנו לדמיין את עיצוב החוץ והפנים של המבנה, הסביבה והאווירה שעלינו ליצור בהדמייה. קיבלנו מודל  Sketchup, רפרנסים וקישורים לפרויקטים דומים באינטרנט, חומרים, עיצוב ואווירה. בואו נביט בחלק מהחומרים האלה.

רפרנסים של אווירה ,סביבתית ומבנה

אלה רפרנסים מדהימים שמעבירים באופן נפלא את אווירת המקום המדברית, עוצמתית ובו זמנית משרה רוגע ושלווה, מגון צמחייה אופיינית, סלעים גדולים, תצורות קרקע ותאורת שמיים.

על-מנת להמחיש עבורנו את האסתטיקה אליה יש לכוון, שתף איתנו האדריכל מספר רפרנסים של מבנים להשראה . כפי שאתם רואים, כולם ממחישים צורניות וקו עיצובי מובחן – נקי, מינימליסטי בקווי המבנה ובתאורה, אך גם מאופיינים בטקסטורות טבעיות ומחוספסות.

מודל - Sketchup

הסקיצות של כל המתחם כולל עיצוב פנים היו נקודת הייחוס העיקרית בתדריך. הסקיצות עזרו לנו להבין את הגיאומטריה, הפרופורציות ומיקום אובייקטים בתוך הסצנות. כמו כן, הדגם שנעשה ב- Sketchup כבר הכיל סדרת מבטים שנבחרו על ידי האדריכל :

בפועל לא נעשה שימוש בכל המבטים שנבחרו בתחילה. בשלב הראשון עברנו יחד עם האדריכל על כל מבטים, שיפרנו אותם ובחרנו את הטובים ביותר מבחינת קומפוזיציה, אלו הממחישים את הפרויקט בצורה הטובה ביותר.

קישורים לחומרי בניין

החומר המאפיין ביותר את הפרויקט הוא אדמה-נגוחה (קישור לויקי). זוהי טכנולוגיית בנייה מסורתית באזורים רבים בעולם, שמעבר לערכים העיצוביים האוירתיים הנהדרים, מאופיינת גם בביצועים אקלימיים יוצאי דופן. שיפורים טכנולוגיים מותחים את גבול האפשרי בשימוש בה כחומר בניה.
בנוסף נעשה בפרויקט שימוש בבטון ופלדת קורטן. 

מידול

אחרי שאומן תלת מימד שלנו למד את התדריך, הוא ניגש ליצירת סקיצות ראשוניות. לפני הכל הוא יצר מחדש את כל מודל התלת מימד  של המבנה על סמך המודל שקבלנו, משום שהדגמים ב – Scethcup לא כל-כך מתאימים לייצוא לתוכנות מקצועיות כגון 3d max, ולעתים קרובות אי אפשר להוסיף לו טקסטורות איכותיות ומשטחים שונים מתמזגים זה עם זה. לצורך כך יצרנו דגם חדש ומודל טופוגרפי חדש לשימוש בהמשך.

בדיקת תאורה ותאורה סביבתית

בשלב הזה שלחנו לאדריכל סקיצות תאורה לכל הסצנות על סמך הרפרנסים שקיבלנו ממנו בשלבים המוקדמים. יחד בחרנו תאורת ערב רכה כמו בסקיצות האלה, כמובן שבהמשך שינינו אותה קצת לתפיסה טובה יותר. להלן חלק מההערות שקיבלנו יחד עם רפרנס לנופים ורקע מסביב למבנה.

המומחה שלנו שינה את הסצינה בהתאם להערות והוסיף לסקיצה את פני השטח והנוף והעביר לאישורו של האדריכל. הנה חלק מההערות שלו והחלטות נוספות לשיפורים שקיבלנו יחד:

 • תיקון צורת הסלעים כדי לשפר את הקומפוזיציה והאיזון ולהדגיש את צורת המבנה
 • שינויי תאורה כללים בחלק מהמבטים, כך שתהיה חמה יותר
 • החלפת המיקום ושינוי זני צמחיה כך  שתהיה יותר מגוונת וטבעית יותר
 • שינויים מבניים מינוריים של חלקים בפנים וחוץ המבנה
 • הוחלט להפוך את אחד המבטים ל”סצנה לילית” – כדי להראות את אפשרויות תאורת הבית מבפנים וכמובן, בשביל להדליק את האש במרפסות וללכת עד הסוף עם הלילה המדברי. 

אומן תלת מימד עשה תיקונים, יהונתן אהב את התוצאה, והנה פרי העמל המשותף שלנו!

כמו כן, התבקשנו להוסיף 2 מבטים נוספים כדי להמחיש את את שינוי מראה החזית, התאורה וההצללה הנוצרות על ידי הזזתם של האלמנטים הנפתחים בחזית הדרומית של המבנה. 

עיצוב פנים

אחרי שסיימנו לעבוד על ההדמייה של החלק החיצוני  שאיתו תואמו רוב החומרים והאובייקטים, אמן תלת-המימד שלנו הוסיף רהיטים ואביזרים לפנים הבית.
האדריכל אהב את זוויות המצלמה ואת הקומפוזיציה של מבטי הפנים, אך ביקש לעשות מספר תיקונים:

 •  בחצר הפנימית לשים עץ מדברי קטן להצללה 
 • תיקוני מרקמים של אביזרים בפנים הבית
 • שינוי מיקום החפצים והסרה של חלקם
 • הנמכת הרוויה של הצבעים באופן כללי

המומחה שלנו לגרפיקה ממוחשבת עשה את כל התיקונים, ואחרי כן עשינו הדמייה של התמונה ברזולוציה סופית של 3.5 k. להלן ההדמייה בתלת-מימד:

ולסיכום ...

האם אתם מסכימים שהתוצאה נושמת חופש ומרחב ? שהבית הזה יכול להיות מקום מושלם למגורים, עבודה ופנאי עבור משפחתו של הלקוח ולהגשים את חלומם להיות חלק מהמדבר? האם אתם מצליחים להרגיש את החום והחספוס של הסלעים, את השתרשותו של המבנה בקרקע, ולשמוע את הקולות המדבר בלילה ליד המדורה כשאתם רק מביטים בדימויים האלה?

אם התשובה היא כן, סימן שעשינו את העבודה שלנו על הצד הטוב ביותר. הרי להראות את הנשמה מאחורי העיצוב חשוב באותה מידה כמו להראות את הפרטים הטכניים שלו, וגם קשה באותה מידה. נתנו את הלב והנשמה בכל אחת מההדמיות המקסימות האלה.
לעבוד עם יהונתן היה תענוג גדול לכל הצוות שלנו. אהבנו את הגישה המקצועית שלו לעבודה, יצירתיות מטורפת, הקפדה על הפרטים, את הסדר בעבודה ואת חוש ההומור שלו. אנחנו מאוד גאים להיות חלק מהפרויקט האדיר ולגמרי מדהים הזה.

תקבלו במייל הערכת מחיר להדמיה מקצועית ב-60 שניות בלבד 

על הבלוג שלנו

שמחים שקפצתם לבקר. אספנו עבורכם בבלוג שלנו מגוון תכנים מעולים: אפליקציות העיצוב שימושיות ביותר, חשיפה לפרויקטים חדשים, אסונות העיצוב הגדולים ביותר ועוד אגב, המלצה חמה שלנו בשביל לא לפספס כדאי להירשם לניוזלטר שלנו.

הצטרפו לניוזלטר שלנו, ואל תצפו לספאם, כאן זה לא יקרה

הסכמה לקבלת תוכן שיווקי/פרסומי